Shop Mobile More Submit  Join Login
Nissi 1 by Ka-Thea Nissi 1 by Ka-Thea
I thought there was more to be done in this picture but I somehow can't see it anymore... I lost inspiration for colouring. D:

I tried to fix the anatomy a bit, thus this drawing is a little different from the lineart I submitted earlier (it is in scraps now). 
However, I'm not sure it's wise to use my own neck as a reference since my neck is not really an example of a perfect well-shaped neck. But on the other hand, Nissi might not have a perfect spine either. Afterall, he doesn't spend much time standing straight. He can't, really. Since he is about 2,30 m tall (because of his race) and he lives in a human-sized house.

Also I wasn't able to decide which version I like more so here's the second version: sta.sh/01bt0k8kw53c (I wonder if you will even notice the difference... It's just a detail.)

(If you want to see the original size (1000x1000), you can click Download.)

Nissi is my character. <:

Add a Comment:
 
:iconvalerie-v:
Valerie-V Featured By Owner Apr 26, 2014  Student General Artist
Odlesky v očích vždycky vypadají živě, tady... je aspoň víc utrápený. XD (To bych neměla říkat o cizích postavách)
A s těmi vlasy se opravdu takhle kreslíš? : 3
Reply
:iconka-thea:
Ka-Thea Featured By Owner Apr 27, 2014  Hobbyist
Mně to s těmi odlesky připadá příliš anime... Bez nich aspoň vynikne jeho krásná barva očí. :
3
Utrápený je, hlavně v první kapitole... Pak už je ale docela veselý (to zas trpí jíní xD).

Já už jsem vlasy v počítači nevybarvovala milion let, nevěděla jsem, jak na to. :'D Tak jsem tak nějak improvizovala, už si ani nepamatuju, jak jsem to dělala, ale dala jsem si na nich asi docela dost záležet. Jsem ráda, že to konečně někdo docenil. :hug:
Reply
:iconlysandr-a:
Lysandr-a Featured By Owner Feb 10, 2014  Professional Digital Artist
Why did I expect him to have blond hair?

Don't worry about your coloring - it is lovely and carefully done! I love the think hairstrokes the most :-) You should definitely do coloured pictures more.

Reply
:iconka-thea:
Ka-Thea Featured By Owner Feb 10, 2014  Hobbyist
Myslím, že je to tím, že lineart nebyl vystínovaný, tudíž jeho vlasy vypadaly světlé. :"D (Původně měl mít dokonce černé vlasy, ale pak jsem ho začala představovat s trochu světlejšíma.)

Thank you. ^^ I will, I will... One day. Well, I must. I want to draw fullbody pictures of all the characters before I let anybody read the story. Though there's not much to colour on some characters... Black clothes, black hair... xD
Reply
:iconlysandr-a:
Lysandr-a Featured By Owner Feb 23, 2014  Professional Digital Artist
Jo, to asi bude tím :-) Má culík, nebo vlasy jen tak volně?

I have no problem with monotone characters, I create them all the time :-D My favourite colour is black... Em, I wear black too much. Too monochrome.
Reply
:iconka-thea:
Ka-Thea Featured By Owner Feb 23, 2014  Hobbyist
.......... *kouká na to* Aha, tak už vím, proč se mně na to lidi ptají. Ono to na tom fakt nejde poznat. XD (Mně to při kreslení připadalo jasné.) Má mít culík. : D

I think it would depress me if I was wearing black all the time. I hate warm colours on clothes but black on the other hand is... too sad. :"D But I like people dressed in black, I just couldn't wear it myself.
Reply
Add a Comment:
 
×
Details

Submitted on
February 9, 2014
Image Size
50.2 KB
Resolution
1000×1000
Link
Thumb

Stats

Views
146
Favourites
1 (who?)
Comments
6
Downloads
2
×